Zaburzenia erekcji

Co każdy pacjent wiedzieć powinien

Brak wystarczającego usztywnienia penisa, względnie niedostateczny czas trwania jego usztywnienia, jest określany jako zaburzenie erekcji. Dłużej utrzymujące się zaburzenie erekcji, które uniemożliwia podejmowanie stosunków seksualnych, jest chorobą. Może ona występować albo bez rozpoznanej przyczyny, albo jako skutek innego schorzenia, np. cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego. Zaburzenie erekcji spotykane jest najczęściej u pacjentów w średnim, starszym i podeszłym wieku, schorzeniem tym dotkniętych jest ok. 1-2% czterdziestolatków i ok. 15-20% sześćdziesięciopięciolatków, chociaż w ostatnich latach obserwuje się coraz więcej jej przypadków u młodych mężczyzn. Choroba ta może być leczona przez Twojego lekarza urologa ? wdroży on terapię zwłaszcza wtedy, gdy zaburzenie erekcji zaczęło już zaznaczać swoje negatywne konsekwencje dla Ciebie lub Twojego związku intymnego, prowadząc do zniszczenia jego harmonii.

Możliwe formy męskich zaburzeń seksualnych

Podnieceniu seksualnemu u mężczyzny towarzyszy zwiększenie wielkości prącia (obrzmienie), które prowadzi później do całkowitej erekcji z pełną twardością (sztywnością) tego organu. Przebieg erekcji jest złożony i nie jest do końca zależny od zdolności do pożądania seksualnego (libido), czy do wytrysku nasienia (ejakulacji).

Zaburzenia wzwodu są często wywoływane psychogennie ? pacjent obawia się, że nie podoła zaspokojeniu partnerki, przez co jego komórki nerwowe wytwarzają mniej tlenku azotu II rozszerzającego naczynia krwionośne, czego skutkiem jest wypełnienie penisa niewystarczające do osiągnięcia satysfakcjonującej erekcji. Inne zaburzenia erekcji są wywołane chorobami serca i naczyń, takimi jak miażdżyca, choroba wieńcowa, czy zaburzeniami ciśnienia. Kolejną możliwa przyczyną zaburzeń erekcji jest zanik ciał jamistych ? przez zmniejszenie ich ilości wzwód jest mniej intensywny i cięższy do utrzymania.

Przebieg erekcji

Ciała jamiste są umieszczonymi po obu stronach cewki moczowej kolumnami tkanki o utkaniu przypominającym gąbkę. Umożliwiają one napełnienie się penisa krwią podczas podniecenia seksualnego, przez co jego rozmiary i twardość znacznie rosną.

Ciało jamiste można sobie wyobrazić jako gąbkę, która składa się z miliona małych komórek mięśniowych. Wywołane przez układ nerwowy zwiotczenie tych komórek (relaksacja) prowadzi przez rozszerzanie się ciał jamistych (?dziur? w gąbce?) do wyraźnego zwiększenia dopływu krwi, a zatem do wypełniania się pustych przestrzeni prącia. Komórki naczyń doprowadzających krew do prącia są rozluźniane przez wydzielanie tlenku azotu II przez komórki nerwowe ? pozwala to na silne wypełnienie ciał jamistych krwią. Powiększenie tych struktur sprawia, że ich objętość uciska naczynia odprowadzające krew, przez co jest ona utrzymana wewnątrz penisa przez czas trwania erekcji. Tlenek azotu II jest rozkładany przez enzym ? fosfodiesterazę, przez co naczynia doprowadzające krew do penisa kurczą się, niedopuszczając tak dużych ilości krwi i erekcja stopniowo maleje. Właśnie z tego powodu działanie wielu leków wspomagających wzwód opiera się na hamowaniu aktywności enzymu rozkładajacego tlenek azotu II.

Możliwe zaburzenia przebiegu erekcji

Zaburzenie erekcji może być spowodowane rozmaitymi przyczynami. Problemy psychiczne, problemy z zaopatrzeniem nerwowym i w krew lub zaburzenia hormonalne prowadzą do problemów z wzwodem. Często przyczyną trudności z erekcją okazują się również bezpośrednie uszkodzenia tkanki ciał jamistych. Badania wykazały, że w przypadku wielu pacjentów występuje więcej niż jedna z tych przyczyn.

Konieczne badania lekarskie

Ponieważ zaburzenie erekcji może być konsekwencją dotychczas niewykrytego, poważnego schorzenia, wdrożenie leczenia powinny koniecznie poprzedzić gruntowne badania lekarskie. Twój lekarz musi także rozważyć, czy w Twoim przypadku możliwe są określone rodzaje terapii, tak aby ograniczyć ryzyko wystąpienia u Ciebie skutków ubocznych. Jeśli jesteś uczulony na jakąkolwiek substancję zawartą w leku preparat nie powinien być u Ciebie stosowany. Badanie zaczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu, badania podstawowego i pobrania krwi. Po ich otrzymaniu lekarz zaproponuje Ci farmakoterapię, lub ewentualnie dalsze specjalistyczne badania funkcjonowania ciał jamistych ? wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Możliwości leczenia

Intensywne badania naukowe dwóch ostatnich dziesięcioleci znacząco rozszerzyły zakres możliwości leczniczych. Dzisiaj leczenie zaburzeń erekcji zależnie od przyczyny, Twoich własnych wyobrażeń i innych możliwych chorób może być zupełnie różnie ukierunkowane. Dostępne są najróżniejsze procedury psychologiczne, farmakologiczne, operacyjne, jak również specjalistyczna aparatura. O tym, które z nich będą w Twoim przypadku brane pod uwagę, zadecyduje w porozumieniu z Tobą Twój lekarz. Dowiedz się wiecej o metodach leczenia zaburzeń erekcji